Sažetak | Ovršni postupak u poreznom pravu jest dio porezno-pravnog odnosa u kojem porezno tijelo provodi postupak prisilne naplate poreznog duga na temelju ovršnih i vjerodostojnih isprava.
Za potrebe poreznog prava, ovršni je postupak uređen Općim poreznim zakonom, međutim sukladno članku 138. OPZ-a, na ovrhu se primjenjuju odredbe Ovršnog zakona, te drugi zakoni.
Poseban značaj u radu pridodaje se načelima ovršnog postupka, a posebno načela zaštite dužnika. Načela zaštite dužnika važna su radi toga što je učinkovita provedba ovrhe ograničena potrebom zaštite dužnikove imovine. Načelo zabrane prekomjernosti - budući da se ovrhom zadire u imovinu ovršenika, zadiranje u imovinu ovršenika dozvoljeno je samo u mjeri u kojoj je to nužno za postizanje cilja. Prema tome, porezna tijela dužna su primijeniti one ovršne radnje koje su primjerene u odnosu na visinu poreznog duga. Zaštita dostojanstva ovršenika - to načelo nalaže poštivanje čovjekovog ugleda, časti, osobnih vrijednosti i slično. U sklopu tog načela navode se i određena ograničenja.
U radu se navodi ono što smije biti predmetom ovrhe te načini pljenidbe. Zatim se objašnjavaju postupci u vezi s ovrhom, a to su obustava i odgoda ovrhe. Obustava ovrhe je prekid ovršnog postupka kada je ovrha postala nemoguća ili se iz drugih razloga ne može provesti, a pojam odgode ovrhe znači da će se odgođena ovrha nastaviti po službenoj dužnosti nakon proteka vremena za koje je određena.
Ovrhu provodi Financijska agencija prema Ovršnom zakonu i Zakonu kojim se uređuje provedba ovrhe na novčanim sredstvima. Dvije su pretpostavke za provedbu ovrhe. Prva je u slučaju da je porezni dug poreznog obveznika dospio, a druga je ako je porezno tijelo poduzelo mjere naplate iz sredstava osiguranja poreznog duga. Rješenje o ovrsi donosi porezno tijelo mjesno nadležno za utvrđivanje i naplatu poreza, na temelju ovršne i vjerodostojne isprave. Ovisno o podnošenju pravnog lijeka, posebno je objašnjeno rješenje na temelju ovršne, a posebno na temelju vjerodostojne isprave. Opći porezni zakon propisuje da zplijenjeni premeti ovrhe mogu biti prodani na burzi ili javnom prodajom. Na burzi se, pod uvjetom da kotiraju, prodaju zaplijenjeni vlasnički i vjerovnički papiri. Ako ne kotiraju na burzi prodaju se na slobodnom tržištu, a njihova se prodaja mora oglasiti u dnevnom tisku.
Ovim radom želi se prikazati važnost podmirenja poreznih obveza u roku kako ne bi došlo do prisilne naplate jer su u svijetu pa tako i u Republici Hrvatskoj bitni porezi, kao instrumenti prikupljanja prihoda od strane građana usprkos nezadovoljstvu i otporu, važnost podmirenja poreznih obveza. Posebice se žele prikazati načela ovršnog postupka u hrvtskom poreznom pravu jer porezno je tijelo u provođenju ovršnog postupka radi naplate poreza i drugih javnopravnih davanja obvezno voditi računa o osnovnim načelima što ih se u ovršnom postupku primjenjuje na području poreznog prava. |