Sažetak | Pitanje zaštite manjina danas je prepoznato kao jedna od važnijih materija u okviru zaštite ljudskih prava i sloboda. Osobito je ta tematika karakteristična za razvijenije, demokratske zemlje, među koje se svrstava i Republika Hrvatska. Naime, uslijed različitih povijesnih okolnosti, ratova, migracija, promjena granica, teško je danas pronaći etnički homogenu državu. Brojne etničke i druge manjine rasprostranjene su širom svijeta, osobito u Europi, koja se smatra i kolijevkom nastanka pravnih izvora i temeljnih načela manjinske zaštite.
Unatoč problemima, najčešće političke prirode, prilikom definiranja pojma manjina, donošenja relevantnih pravnih dokumenata, a konačno i primjeni takvih izvora u praksi te njihovoj kontroli i sustavu sankcija, uvijek su se jasno ogledali osnovni ciljevi u stvaranju sustava međunarodne zaštite manjina. Boja kože, vjera, jezik, ili bilo koja druga specifičnost neke skupine u odnosu na većinsko stanovništvo ne smiju biti razlog za negativnu diskriminaciju, tj. stavljanje u nepovoljan položaj, već se takvim skupinama mora omogućiti ne samo ravnopravnost uvjeti za miran suživot ispunjen međusobnim uvažavanjem te poštivanjem različitosti, odnosno nužno je da svaka država u kojoj takve skupine obitavaju u pogledu manjinskih prava provodi takozvanu „pozitivnu diskriminaciju“, tj. na sebe preuzme obvezu zaštite njihovih prava i sloboda te osiguranja očuvanja njihova etničkog, kulturnog, vjerskog, odnosno jezičnog identiteta. Upravo je zaštita prava manjina jedan od ključnih pokazatelja koliko je neka država napredovala i koliko je „demokratska“.
S obzirom na kompleksnost pitanja manjinske zaštite, ali i njezin značaj na području zaštite ljudskih prava i sloboda, ovaj se rad sastoji od više cjelina, u skladu s različitim aspektima pristupa pitanju zaštite manjina. Tako ćemo se u prvom dijelu baviti pitanjima definiranja pojma manjina, kao i njihovim podjelama, te ćemo pokušati objasniti važnost i potrebu uređenja tog pitanja. U narednoj će cjelini potom biti govora o povijesnom razvoju zaštite prava manjina, te načinu uređenja tog pitanja na općoj razini, ali i na regionalnoj, ponajprije u europskim zemljama, uz uvid u međunarodne ugovore koji su od velikog značaja i za Hrvatsku budući im je i sama stranka. Konačno, osobito ćemo se baviti pitanjem zaštite prava nacionalnih manjina na području Hrvatske, počevši od povijesnog razvoja, te posebno imajući u vidu pravne izvore koji takvu tematiku uređuju, uz naglasak na specifičnosti i probleme zaštite manjina nastale tijekom posebnih okolnosti i zbivanja početkom 1990-ih godina. |