Sažetak | Hrvatski zračni prostor je prostor iznad kopna i teritorijalnog mora Republike Hrvatske, a u kojem prostoru država ima potpuni nepovredivi suverenitet. Ključ uspješnog odvijanja zračnog prometa je upravljanje zračnim prometom koje obuhvaća operativne usluge u zračnom prometu, upravljanje zračnim prostorom te upravljanje protokom zračnog prometa. Operativne usluge u zračnom prometu odnose se na uslugu kontrole, uslugu uzbunjivanja te uslugu pružanja letnih informacija. Svaka od faza odvijanja zračnog prometa usmjerena je na sigurno, brzo i redovito odvijanje zračnog prometa te na maksimalnu iskorištenost zračnog prostora. Svaki od navedenih koraka kontroliran je od strane Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, u širem smislu, odnosno, od strane Hrvatske kontrole zračne plovidbe, u užem. Samu kontrolu provede kontrolori letanja koji vode zrakoplov kroz sve faze leta, s posebnim naglaskom na sigurnost, a zatim na redovitost i učinkovitost.
Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo obuhvaća djelatnost usmjerenu na sigurnost zračnog prometa, a osobito certificiranje, nadzor i inspekciju. Hrvatska kontrola zračne plovidbe provodi djelatnost upravljanja zračnim prometom u vidu operativnih usluga, komunikacije, navigacije, zrakoplovnog informiranja i zrakoplovne meteorologije. Zrakoplovne nesreće nastoje se spriječiti primjenom sustava za izbjegavanje sudara u zraku, no u slučajevima kada ipak dođe do nesreće u zračnom prometu, zadatak Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu je provođenje istrage radi utvrđivanja uzroka nesreće te davanje sigurnosnih preporuka s ciljem njihovog sprječavanja u budućnosti. Svako postupanje suprotno propisima sankcionirano je prekršajnim odredbama.
Temeljni pravni problem upravljanja zračnim prometom je neusklađenost nacionalnih i međunarodnih pravnih propisa, a do koje neusklađenosti jednim dijelom dolazi zbog činjenice da svaka zemlja nastoji provesti vlastite političke interese. |