Sažetak | U ovom radu obradit ćemo ugovore o prijevozu putnika i prtljage morem. Prvo ćemo obraditi ugovore o prijevozu putnika morem, zatim ugovore o prijevozu prtljage, naime, iako se prijevoz prtljage obavlja usporedno s prijevozom putnika, riječ je o dva različita ugovora.
Glede ugovora o prijevozu putnika prvo ćemo navesti bitne elemente ugovora, oblik i pojam ugovora zatim uređenje navedenog ugovora na međunarodnoj razini. U ovom radu bit će riječi i o Uredbama koje su pravno obvezujuće za Hrvatsku budući da je kao članica Europske unije dužna uskladiti svoje zakonodavstvo sa zakonodavstvom Europske unije, od kojih su značajne Uredba ( EU) br. 1177/2010. i Uredba (EZ) br. 392/2009. Na isti način ćemo obraditi i ugovore o prijevozu prtljage morem.
Poseban naglasak u ovom radu bit će na odgovornosti za štetu koja je posljedica smrti, tjelesne ozljede, gubitka, manjka, oštećenja prtljage.
Prateći odredbe međunarodnih konvencija, ali i nacionalih propisa, uočava se nastojanje za pooštravanjem odgovornosti prijevoznika, povećanje granice odgovornosti prijevoznika za smrti, tjelesnu ozljedu kao i za oštećenje, gubitak, manjak i zakašnjenje u predaji prtljage putniku. Prijevoznik za smrt ili tjelesnu ozljedu odgovara na temelju dokazane krivnje, osim u iznimnim slučajevim u kojima se krivnja pretpostavlja, međutim kod odgovornosti prijevoznika glede prtljage putnika treba razlikovati da li je riječ o ručnoj ili ostaloj prtljazi, jer za ručnu prtljagu odgovara kao i za fizički integritet putnika, dok za ostalu prtljagu odgovara na temelju pretpostavljenje krivnje.
Te na kraju, valja uočiti napredak koji je učinjen u uređivanju ove materije i značenje koje ono ima u svezi s poboljšanjem položaja putnika prilikom prijevoza morem zbog povišenja granica odgovornosti koje će znatno pridonijeti sigurnosti plovidbe. |