Title Pravo na dobru javnu upravu u kontekstu europskih integracija
Title (english) The Right to Good Administration in the Context of European Integration
Author Sanja Maloča
Mentor Goranka Lalić Novak (mentor)
Committee member Goranka Lalić Novak (predsjednik povjerenstva)
Committee member Teo Giljević (član povjerenstva)
Committee member Romea Manojlović Toman (član povjerenstva)
Granter University of Zagreb Faculty of Law (Administrative Sciences) Zagreb
Defense date and country 2024-12-11, Croatia
Scientific / art field, discipline and subdiscipline SOCIAL SCIENCES Law
Abstract U ovome radu glavna tema bit će pravo na dobru upravu u kontekstu europske integracije, s posebnim osvrtom na institucije kroz koje se je razvijalo i provodi pravo u zemljama članicama Europske unije. „Pravo na dobru javnu upravu u kontekstu europskih integracija" naglašava važnost razumijevanja kako se javne uprave u zemljama u procesu integracije pripremaju za ispunjavanje kriterija EU te kako se razvijaju standardi koji osiguravaju kvalitetu upravljanja na svim razinama. U današnjem globaliziranom svijetu, gdje se države suočavaju s brojnim izazovima, pravo na dobru javnu upravu postaje sve važnije. Ovo pravo ne samo da osigurava učinkovitost i odgovornost institucija, već i jača povjerenje građana u javnu upravu. Dobra javna uprava uključuje načela poput vladavine prava, odgovornosti, transparentnosti, efikasnosti i pristupačnosti građanima. Ona osigurava da institucije rade u interesu javnosti i štite prava građana. U okviru Europske unije, razvoj javne uprave i njezinih standarda predstavlja važan korak prema integraciji zemalja članica. Europski upravni prostor stvara okruženje koje potiče konvergenciju upravnih praksi, a time i poboljšanje kvalitete usluga koje građani primaju. Ovaj rad će istražiti temeljne koncepte i principe dobre javne uprave, uključujući ulogu institucija kao što je Europski ombudsman, koji promiče i štiti ovo pravo kroz svoje aktivnosti. Povelja Europske unije o temeljnim pravima također igra ključnu ulogu u ovom kontekstu, jer osigurava da se načela dobre uprave primjenjuju na svim razinama vlasti. Uz to, bit će razmotren utjecaj ovih principa na države članice i kandidate za članstvo, s posebnim naglaskom na reforme koje omogućuju bolju javnu upravu. Cilj ovog rada je osvijetliti važnost prava na dobru javnu upravu u kontekstu europskih integracija te istražiti kako njegovo aktivno promicanje može doprinijeti jačanju demokracije i poboljšanju životnog standarda građana. Kroz analizu postojećih normi i praksi, rad će ponuditi uvid u izazove i mogućnosti koje se pojavljuju na putu prema kvalitetnijoj javnoj upravi unutar Europske unije.
Abstract (english) U ovome radu glavna tema bit će pravo na dobru upravu u kontekstu europske integracije, s posebnim osvrtom na institucije kroz koje se je razvijalo i provodi pravo u zemljama članicama Europske unije. „Pravo na dobru javnu upravu u kontekstu europskih integracija" naglašava važnost razumijevanja kako se javne uprave u zemljama u procesu integracije pripremaju za ispunjavanje kriterija EU te kako se razvijaju standardi koji osiguravaju kvalitetu upravljanja na svim razinama. U današnjem globaliziranom svijetu, gdje se države suočavaju s brojnim izazovima, pravo na dobru javnu upravu postaje sve važnije. Ovo pravo ne samo da osigurava učinkovitost i odgovornost institucija, već i jača povjerenje građana u javnu upravu. Dobra javna uprava uključuje načela poput vladavine prava, odgovornosti, transparentnosti, efikasnosti i pristupačnosti građanima. Ona osigurava da institucije rade u interesu javnosti i štite prava građana. U okviru Europske unije, razvoj javne uprave i njezinih standarda predstavlja važan korak prema integraciji zemalja članica. Europski upravni prostor stvara okruženje koje potiče konvergenciju upravnih praksi, a time i poboljšanje kvalitete usluga koje građani primaju. Ovaj rad će istražiti temeljne koncepte i principe dobre javne uprave, uključujući ulogu institucija kao što je Europski ombudsman, koji promiče i štiti ovo pravo kroz svoje aktivnosti. Povelja Europske unije o temeljnim pravima također igra ključnu ulogu u ovom kontekstu, jer osigurava da se načela dobre uprave primjenjuju na svim razinama vlasti. Uz to, bit će razmotren utjecaj ovih principa na države članice i kandidate za članstvo, s posebnim naglaskom na reforme koje omogućuju bolju javnu upravu. Cilj ovog rada je osvijetliti važnost prava na dobru javnu upravu u kontekstu europskih integracija te istražiti kako njegovo aktivno promicanje može doprinijeti jačanju demokracije i poboljšanju životnog standarda građana. Kroz analizu postojećih normi i praksi, rad će ponuditi uvid u izazove i mogućnosti koje se pojavljuju na putu prema kvalitetnijoj javnoj upravi unutar Europske unije.
Keywords
razvoj europskog upravnog prostora
načela i standardi EUP-a
Sud europske unije
Vijeće europske unije
Povelja Europske unije o temeljnim pravima
pravo na dobru upravu
Keywords (english)
development of the European administrative space
principles and standards of the EUP
Court of Justice of the European union
Council of the European union
Charter of fundamental rights of the European union
right to good administration
Language croatian
URN:NBN urn:nbn:hr:199:385252
Study programme Title: Public administration Study programme type: professional Study level: undergraduate Academic / professional title: prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) javne uprave (prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) javne uprave)
Type of resource Text
File origin Born digital
Access conditions Open access
Terms of use
Created on 2024-12-20 08:32:27