Abstract | Današnje društvo karakterizira starenje stanovništva i konstantan pad broja novorođene djece. Nacionalnom politikom utvrđenje održivi razvoj, sustav poreznih olakšica, usklađivanje poslovnog i obiteljskog života, skrbi o djeci te zdravstvene zaštite majke i djeteta, kojima se želi “utjecati na ukupna buduća demografska kretanja”.1 Postoji niz mjera koje služe za izravnu pomoć određenoj skupini ljudi, u koje pripadaju trudnice, majke i očevi novorođene djece. Takve mjere se nazivaju rodiljne i roditeljske potpore. Njima se pruža izravna pomoć zbog privremene nemogućnosti rada trudnica i rodilja, a samim time i zbog smanjenja ili izostanka dohotka koje nastaje paralelno s povećanjem potreba u obitelji zbog dolaska novog člana.
'Učur, Marinko. Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama. Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 30, (2009.), 1, str. 666.
2 Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN85/08, 110/08, 34/11, 54/13, 152/14, 59/17).
Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (dalje: ZRRP)2je u Republici Hrvatskoj glavni izvor prava kojim se uređuju rodiljne i roditeljske potpore. Čl. 1. ZRPP određuje da se radi zaštite materinstva, njege novorođenog djeteta i njegova podizanja te usklađenja obiteljskog i poslovnog života propisuje pravo roditelja i njemu izjednačene osobe koja se brine o djetetu na vremenske i novčane potpore, uvjeti i način njihova ostvarivanja i financiranja te tijela nadležna za provedbu. |