Abstract | Formiranje pojma europskog upravnog prostora proizašlo je iz širenja Europske unije i reformom nacionalnih upravnih sustava kako bi se oni približili europskim standardima. Zemlje članice razvile su zajedničku doktrinu i shvaćanja načela upravnog prava, standarda dobre prakse i zahtjeve za jednoznačnu i efikasnu primjenu propisa koja se postavljaju pred
potencijalne članice za ulazak u EU. Radi se o upravnoj konvergenciji svojevrsnom približavanju različitih modela javne uprave u Europi, njihovom rastakanju i taljenu, obogaćivanju drugačijim i novim rješenjima, učenju i mijenjanju, rezultatima i učincima koji su slični za građane u različitim europskim zemljama (Koprić, Musa, Lalić Novak, 2012.).
Europski standardi službeničkog prava dio su pravne stečevine i europskog upravnog prostora i važan su segment upravnih reformi. U oblikovanju tih standarda najvažnija uloga pripada SIGMI koja ih je identificirala kroz svoje dokumente, koji su služili kao okvir za provedbu reformi službeničkog zakonodavstva i uprave u cjelini te bili osnova za kasniju procjenu napretka u formi izvješća.
U Hrvatskoj proces značajnije reforme javne uprave, a osobito reforma službeničkog zakonodavstva, započinje s formaliziranjem odnosa s EU, kroz potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2001. godine. Njime se Hrvatska obvezala na postupno usklađivanje zakonodavstva koje je u mnogim područjima postalo, obvezno, sveobuhvatno i nepovratno. Upravo od tada europski standardi i formalno postaju relevantni za reformu javne uprave u Hrvatskoj koja priključenje EU određuje kao svoj glavni politički cilj.
Europski standardi službeničkog sustava, iako u državama članicama nejednako provedeni i dostignuti, dobar su primjer vodiča za razvoj službeničkog sustava. Osvrćući se na primjer Hrvatske, koja je novim Zakonom o državnim službenicima (2005) koji gotovo svake godine prolazi kroz izmjene i dopune, uvela brojne promjene s ciljem približavanja europskim standardima, vidimo da je bilo teško, s obzirom na stanje u državi, političku situaciju i upravne kapacitet, provesti reforme uspješno i vidjeti pozitivne rezultate. |